Liperissä toimii yritys, jossa tiedetään mitä fanit vaativat fanituotteilta. Yrittäjä Marko Kinnunen ja hänen vaimonsa Suvi valmistavat uniikkeja bändikoruja muun muassa Kotiteollisuuden ja Happoradion kitarankielistä ja rumpupelleistä. Yritys kierrättää bändien materiaaleja faneille ja lahjoittaa samalla osan myyntituloista hyväntekeväisyyteen.
-Niin kuin kaikki yleensäkin, niin tämäkin lähti liikkeelle pienestä pettymyksestä, kertoo Marko Kinnunen yrityksen alkutaipaleesta ja näyttää aitoustodistuksella varustettua James Hetfieldin kitarankielestä tehtyä korua. Pettymyksen aiheutti se, että kalliin korun kopioita löytyi myöhemmin myös myytävänä muutamalla dollarilla isossa amerikkalaisessa kauppaketjussa. -Ajattelin, että tuon voi tehdä paljon paremmin. Fanina tiedän, että fanituotteessa pitää näkyä ”kuka, mitä ja missä”, Marko jatkaa. -Kuka sitä aitoustodistusta mukana kantaa? myötäilee Markon vaimo Suvi Kinnunen.
Tästä lähti liikkeelle bisnes, jonka vertaista ei ainakaan tiedettävästi vielä muualta Suomesta tai Euroopasta löydy. Valhalla Tribe Oy valmistaa koruja, joissa on mukana joko kitaran- tai bassonkieltä tai rumpupeltiä tietyltä artistilta. Aitoustodistus kulkee korussa mukana, sillä jokaiseen koruun on nimetty sekä bändi, artisti että kiertue, jolla soittimella on soitettu. -Kukaan ei tee tätä tällä tavalla kuin me. Me saamme materiaalit suoraan bändiltä, teemme niistä koruja ja laitamme kolmasosan tuotoista hyväntekeväisyyteen, Marko ja Suvi kertovat. – Bändi saa itse valita hyväntekeväisyyskohteen, esimerkiksi S-TOOL:in hyväntekeväisyyskohde on Nuorten mielenterveysseura Yeesi ry ja Happoradion Kriisipuhelin.
Huhtikuussa 2017 aloittanut yritys sai ELY-keskukselta perustamistukea, jonka avulla Suvi jäi virkavapaalle omasta päivätyöstään ja alkoi pyörittää korubisnestä. Perustamistukea käytettiin myös muun muassa markkinointiin, valokuvaukseen ja asianajajan palkkioihin.
Keskiössä fani ja bändi
Yritys on lähtenyt liikkeelle fanin näkökulmasta, joten muun muassa Metallicaa fanittavat Marko ja Suvi Kinnunen tietävät, mitä heidän tuotteiltaan vaaditaan. -Kun bändipaitoja on kertynyt kaappiin kymmeniä, eivät ne jaksa enää kiinnostaa. Fani haluaa jotain, missä on joku jippo, Suvi kuvailee. -Keskeisintähän tässä on fani ja bändi, hän jatkaa.
Valhalla Triben valmistamat korut ovat kotimaista käsityötä ja kaikki materiaalit löytyvät myös Suomesta. -Korun laatta on valettua pronssia, johon ujutetaan bändin materiaali, joko kieli tai pelti. Laatta kiinnitetään hopeaniiteillä kiinni nahkarannekkeeseen, Marko ja Suvi kertovat toisiaan täydentäen. -Koruja tehdään tällä hetkellä kymmenen kappaleen numeroiduissa sarjoissa ja lisäksi jokainen koruseppä jättää oman jälkensä koruihin, Marko ja Suvi kuvaavat. -Ainoastaan yrityksen logo toistuu kaikissa koruissa.
Yrityksen tuotteita ovat tällä hetkellä riipukset, rannekkeet ja korvakorut, mutta jatkuvasti suunnitellaan ja kehitellään uutta. – Suunnitteilla on tällainen ”hemppis-spesiaalikoru”, jossa on A. H. Haapasalon akustisen kitaran kieliä. Niillä kielillä on soitettu pelkästään kappaletta ”Puhu äänellä, jonka kuulen”, Marko paljastaa.
Kierrätystä ja keikkoja
Bändien tiuhaan vaihtamat kitaran -ja bassonkielet menevät normaalisti roskakoriin, joten Valhalla Tribe tekee erinomaista kierrätystä tuotteissaan. -Suomalaiset artistit ovat sikäli säästäväisempiä, että yleensä kitarankieliä käytetään kaksi-kolme keikkaa ja bassonkieliä vielä pidempään, Marko kertoo. Kierrätysajatus piilee myös yrityksen nimessä: - Valhalla itsessään on kierrätyskeskus; aamulla lähdetään sotimaan, kuollaan, ilta juhlitaan, herätään uudestaan henkiin ja aamulla kaikki lähtee taas alusta, näin kierrätys menee omalla painollaan. Mekin kierrätetään, eri juttuja vain, Marko vitsailee.
Tänä talvena Marko ja Suvi kiertävät mukana S-TOOL-yhtyeen kiertueella ja tulossa on myös muutama Kotiteollisuuden keikka. Keikoilta he saavat materiaaleja koruihin, mutta pääsevät myös esittelemään ja myymään tuotteitaan suoraan yhtyeiden faneille. -Pop up-myymälän hyvä puoli on se, että pääsee samalla näiden bändien keikoille. S-TOOL on nähty tänä vuonna seitsemän kertaa livenä, mutta aina keikoista saa irti jotakin uutta, Suvi ja Marko toteavat.
Tällä hetkellä yrityksen tuotteita voi ostaa keikkojen lisäksi verkkokaupasta. Nettisivuilla on alkanut käydä hyvä kuhina ja tilauksia satelee tasaisesti. Suunnitteilla on laajentaa koruvalikoimaa ja kasvattaa sarjoja. Neuvottelut usean eri bändin, niin kotimaisen kuin kansainvälisen, ovat käynnissä. -Jos tämä lähtee liikkeelle niin kuin suunniteltu, meillä voi olla pian käsissä positiivinen ongelma, että tilaukset räjähtävät. Sitten meidän pitää vaan haalia entistä enemmän materiaaleja, Marko ja Suvi Kinnunen hymyilevät.