Joensuussa paahdetaan suunmyötäistä kahvia

21.12.2017 Anna-Maria Hämäläinen
Miska Kämäräinen ja Tomi Sutinen ovat miehet Unison Coffeen takana. Miska Kämäräinen ja Tomi Sutinen ovat miehet Unison Coffeen takana. Mari Voutilainen

Nyt sitä saa - nimittäin Joensuussa paahdettua kahvia. Yrittäjäkaksikko Miska Kämäräinen ja Tomi Sutinen pyörittävät Pohjois-Karjalan ensimmäistä ammattimaista kahvipaahtimoa, Unison Coffeeta. Isosti ajattelevien yrittäjien haaveissa on muun muassa tehdä maailman paras kahvikupillinen sekä tulla Suomen suurimmaksi toimijaksi kahviautomaattialalla.

- Suomalaisen kahvin ominaisuutena on aina tietty kitkeryys. Me halusimme tehdä kahvia, jossa kitkeryyttä ei ole, Miska Kämäräinen toteaa kaataessaan kahvipapuja suureen, uutuuttaan kiiltävään kahvipaahtimeen. - Meidän kahvit ovat maultaan pyöreitä ja pehmeitä, suunmyötäisiä, Kämäräinen jatkaa. Haluttuun makuyhdistelmään pääseminen on vaatinut suunnittelua, testaamista ja maistelua lähes vuoden verran.

Perus markettikahvin kuluttajalle kahvin valmistamisen monimutkaisuus voi tulla yllätyksenä. - Kahvin makuun vaikuttaa paahtoasteen ja kahvipapujen sekoitussuhteen lisäksi muun muassa se, missä maassa ja korkeudessa pavut ovat kasvaneet, Kämäräinen kertoo. Unison Coffeen tarkoin valitut kahvipavut tulevat Kolumbiasta, Brasiliasta ja Guatemalasta, eettisesti hyväksytyiltä tuottajilta. Kukin kahvilajike paahdetaan erikseen ja sekoitetaan Unison Coffeen oman reseptin mukaiseksi kahviksi. - Sekoitussuhdetta emme kerro kenellekään, se on meidän liikesalaisuutemme, Kämäräinen jatkaa hymyillen.

Kahvin paahtaminen on varsinkin prosessin loppupuolella minuuttipeliä. Paahtaminen kestää kuudesta minuutista kuuteentoista minuuttiin, kahvilaadusta riippuen. - Mitä tummempaa paahtoa halutaan, on paahtoaika meillä lyhyempi  korkeammasta paahtolämpötilasta johtuen, Miska Kämäräinen valottaa. Suurella hollantilaisella kahvipaahtimella saa paahdettua jopa kolmekymmentä kiloa kahvia kerrallaan. - Pienemmällä kahvipaahtimella haemme reseptin kohdalleen ja pienistä eristä teemme cuppingia, eli kahvinmaistelua, Kämäräinen kertoo kahvinvalmistusprosessista.

1

 

Kahvituspalveluita yrityksille, kahvinautintoja kuluttajille

Unison Coffeen toisella omistajalla, Miska Kämäräisellä, on 14 vuoden kokemus kahvialalta. Ajatus omasta paahtimosta tuli kollega Tomi Sutiselta. - Tomi ehdotti, että entä jos aletaan paahtaa itse kahvia, Kämäräinen kertoo. - Taisin siihen todeta, että ei missään nimessä, hän jatkaa nauraen. Unison Coffeen toinen osapuoli Tomi Sutinen jaksoi pitää ideaa omasta kahvipaahtimosta yllä sitkeästi ja lopulta vuonna 2016 yritteliäs kaksikko pisti pystyyn oman yrityksen. - Aloitimme varsinaisen toiminnan tämän vuoden keväällä, Kämäräinen ja Sutinen kertovat. - Pohjois-Karjalan ELY-keskukselta saimme yritysrahoitusta kahvipaahtimeen, pakkauskoneeseen sekä toimitilan remonttiin, yrittäjät jatkavat. Yritys on lanseerattu liikkeelle sata lasissa, mitään säästelemättä. - Lopputulos on kymmenen kertaa suurempi, kuin alkuperäinen ajatus. Meidän piti hankkia vain pieni paahdin, mutta kun meillä molemmilla on tapana ajatella asioita isosti, päädyttiin tämäkin toteuttamaan suuremmassa mittakaavassa, Kämäräinen ja Sutinen nauravat.

Unison Coffee tarjoaa palveluita niin yrityksille kuin yksityisille kahvin nautiskelijoille. Yritysten on esimerkiksi mahdollista ostaa täyden palvelun kahvitus työpaikalle, jolloin Unison Coffeen henkilökunta huolehtii muun muassa kahviautomaatin täyttämisestä ja huoltamisesta. Automaattiasiakkaita yritykseltä löytyy jo sata. Yksityiset kuluttajat voivat puolestaan ostaa yrityksen ”Tummoo” tai ”Vaalleeta” suodatinkahvia esimerkiksi Pilkon Citymarketista. - Kaikkien meidän kahvien nimet on pohjoiskarjalaisia murresanoja, siitä halutaan pitää kiinni nyt ja tulevaisuudessa, Tomi Sutinen toteaa. – Me ollaan ylpeitä pohjoiskarjalaisuudesta ja uskon, että se myös erottaa meidät muista pienpaahtimoista, Miska Kämäräinen jatkaa.

tummoojavaalleeta

 

Haaveena maailman paras kahvikupillinen

- Unison -sana ei liity kahviin millään tavalla, se on musiikkitermi, jossa kaksi eri nuottia soi täydellisessä harmoniassa keskenään. Me olemme Tomin kanssa erilaisia, mutta teemme asioita hemmetin hyvin yhdessä, siitä keksimme nimen yritykselle, Kämäräinen kertoo. Yhteistyö näkyy myös luontevana työnjakona yrittäjien kesken: Kämäräinen erikoistuu kahvin paahtamiseen ja Sutinen kahvin valmistamiseen. Paahtamis- ja barista -taitoja Kämäräinen ja Sutinen opettelevat kansainvälisen Specialty Coffee Association -järjestön koulutuksissa Mälmössä. Tavoitteena on kouluttautua mahdollisimman pitkälle ja hankkia Suomessa harvinainen pätevyys, jonka myötä yrittäjäkaksikko voi kouluttaa uusia paahtajia ja baristoja.


Tulevaisuuteen yrittäjäkaksikko katsoo luonteilleen ominaiseen tapaan – isosti. -Meidän viisivuotissuunnitelmana on, että laajennumme koko Suomen alueelle ja olemme Suomen suurin toimija kahviautomaattipuolella, Kämäräinen ja Sutinen kertovat. Toiminnan laajenemisen ja yrityksen kasvun lisäksi kahvin paahtamisessa ja valmistamisessa on tarkoitus kehittyä mahdollisimman pitkälle ja osallistua muun muassa ”Cup of exellence” -kilpailuun, jossa palkitaan maailman paras kahvikupillinen joka vuosi. -Unelmana on, että voisimme osallistua kilpailuun joskus tulevaisuudessa minun paahtamalla ja Tomin valmistamalla kahvilla, Kämäräinen kertoo.

Tutustu yritykseen ja yrittäjiin lisää heidän nettisivuiltaan.

Anna-Maria Hämäläinen

Anna-Maria Hämäläinen

Hankeneuvoja

Joensuun seudun Leader -yhdistys

maakaista-logo-musta.svg

Hae rahoitusta

Tarinat ja tapahtumat

Yhteystiedot