MontagneBrand loi innovatiivisen kengän ja satsaa ekologisuuteen

25.4.2020 Roosa Piiparinen
MontagneBrandin kengät asiakas pystyy nauhoittamamaan mieleisekseen. MontagneBrandin kengät asiakas pystyy nauhoittamamaan mieleisekseen. MontagneBrand Oy

MontagneBrand Oy tuo markkinoille kengät, joiden ulkonäköä ostaja voi muokata ainutlaatuisen nauhakonseptin ansiosta uniikeiksi ja persoonallisiksi jalkineiksi. Kyseessä on neljän kaveruksen perustama uusi nuorten vapaa-ajan kenkäbrändi, jonka lähtökohtana on ekologisuus ja kierrättäminen, sekä intohimo muotia ja urheiluvaatteita kohtaan. -Kengät ja muoti ovat olleet aina lähellä sydäntä ja kun lähtee miettimään markkinoita, esimerkiksi printattuja t-paitoja on paljon joka lähtöön. Kenkä- tai sneakers -brändejä Suomessa ei oikein ole, toteaa MontagneBrandin perustaja Otto Tunturi.

Kierrätys merkittävä osa yrityksen toimintaa

MontagneBrand valmistaa kengät uusiutuvista materiaaleista ja kierrättäminen ja ekologisuus ovat suuressa osassa yrityksen toimintaa. Yritys tarjoaa asiakkaille väylän kierrättää käytettyjä kenkiä kenkien kunnosta riippumatta ja hyvittää jokaisesta kenkäparista 2 euroa MontagneBrandin tulevaan verkkokauppaan. Hyväkuntoiset ja käyttökelpoiset kengät yritys lahjoittaa hyväntekeväisyyteen. Huonokuntoisista kengistä materiaalit eritellään ja kierrätetään yhdessä esimerkiksi rengasteollisuuden kanssa, jolloin kenkien kumiosat jauhetaan kumipuruksi. Asiakkaiden kenkien kierrättämistä varten yritys luo kenkien kierrätyspisteitä, joita on kaavailtu Joensuuhun, sekä Kontiolahdelle Onttolaan. Kierrätyspisteet aukeavat samalla, kun yritys aloittaa kenkien myynnin. Kumipurua on tarkoitus myöhemmin myydä eteenpäin sitä tarvitseville yrityksille. Tällä hetkellä kumipuru on testikäytössä esimerkiksi hevosmaailmassa harjoitusraviratojen pohjassa. -Kierrätysidea syntyi, kun mietimme mitä voisimme tehdä vanhoille kengillemme, kun otamme yrityksen myötä käyttöön vain omia kenkiämme. Selvitimme asiaa ja ainut ratkaisu oli heittää kengät sekajätteeseen. Mietimme, että onhan tähän nyt pakko olla joku parempi vaihtoehto.

Uniikki kenkä sai muotonsa piirroksesta

Tunturi sai idean kaverinsa kanssa kengistä, joiden ulkomuotoa pystyisi asiakas itse muokkaamaan. -Yhtenä päivänä lähdin piirtelemään ja siinä syntyi mallikuva tästä kengästä ja päätin viedä asiaa vähän eteenpäin. Loppupeleissä saatiin asiantuntijoiden kanssa yhteistyöllä tämmöinen teknillinen paketti ja nyt ollaan tehtaalla tekemässä kengän prototyyppiä, Tunturi toteaa. Asiakas saa kenkien tilausvaiheessa valita nauhojen värin kymmenestä eri vaihtoehdosta ja nauhojen pujotteluun yritys antaa myös malliohjeita. -Kun toisilla on erilaiset nauhat, se kenkä voi näyttää ihan eri kengältä eli jokaisella on oma uniikki tapa pitää niitä. Tässä vain mielikuvitus on rajana.

Tunturi itse on opiskellut liiketaloutta ja tiimistä löytyy hänen lisäkseen myös graafista suunnittelijaa ja sneaker-asiantuntijaa. Tuoreen yrityksen nimi on lähtöisin Tunturin nimestä. -Tunturi nimeä en voinut brändinimeksi ottaa, kun sellainen Suomessa jo on. Ranskalainen kaverini ehdotti montagnea, joka tarkoittaa tunturia ranskaksi. Se oli lähinnä heitto, mutta siitä se sitten lähti muotoutumaan ja sehän alkoi kuulostaakin hyvältä, Tunturi naurahtaa.

montagnebrand

Kiinnostus tuoretta yritystä kohtaan on jo herännyt

Tällä hetkellä MontagneBrandin kenkiä valmistetaan Portugalissa. Kengät valmistetaan unisex-pohjaan, jonka lesti sopii sekä miehille että naisille. Kengät saapuvat yritykselle parin kuukauden sisällä ja verkkokaupan avaaminen ja tuotteiden myynnin on suunniteltu alkavan syksyllä. Ensimmäisen vuoden ajan yritys myy kenkiä verkkokaupan kautta, mutta avoinna on vielä kaupoissa vähittäismyynnin mahdollisuus tulevaisuudessa. Kiinnostus kenkiä ja tuoretta yritystä kohtaan on jo herännyt ja yritystä on kysytty esimerkiksi Sneakerbash-katumuotimessuille. -Meistä ei varmaan hirmu moni vielä tiedä, kun emme ole vielä markkinointia aloittaneet. Sneakerbash lähestyi meitä, joka on Suomen ja pohjoismaiden suurin sneaker- ja katumuotimessut ja he pyysivät meitä heidän messuilleen mukaan, joka siirtyi nyt ensi vuodelle ja sinne olemme sitten osallistumassa, Tunturi toteaa. Yrityksellä on suunnitteilla aloittaa markkinointi ja tehdä promootiokiertue Suomen isoimmissa kauppakeskuksissa ja yliopistoissa. Pop up-tapahtumien tarkoituksena on markkinoida tuoretta yritystä ja antaa ihmisille mahdollisuus tilata kenkiä paikanpäältä, sekä tuoda vanhoja käytettyjä kenkiä yrityksen kautta kierrätettäväksi.

Luonnoksesta kengäksi

MontagneBrand haki aloittavan yrityksen kokeilu- ja perustamisetukea Joensuun seudun Leader-yhdistykseltä. Rahoitusta haettiin kengän prototyypin valmistukseen ja muotteihin mitä kenkien valmistuksessa tarvitaan, sekä brändistrategian ja kierrätys- ja verkkokauppajärjestelmän rakentamiseen. -Saimme rakennettua prototyypin kolmessa eri koossa, sekä mallikappaleet prototyypeistä. Saimme tuotteesta juuri sellaisen kuin haluttiin, Tunturi toteaa.

Ajatus yrittäjäksi ryhtymisestä oli Tunturille luonnollinen. -Perheessä on ollut yrittäjyyttä ja isäpuoleni on toiminut koko elämänsä yksityisyrittäjänä. Ehkä siitä sitten lähti se ajatus, että haluan jossain vaiheessa perustaa oman yrityksen.

-Kaikki mitä olen omalle yritykselle tehnyt on ollut kyllä mielenkiintoista ja kivaa. Kun kyseessä on oma yritys, kaikki asiat haluaa tehdä mahdollisimman hyvin ja siitä saa boostia tekemiseen.

Roosa Piiparinen

Roosa Piiparinen

kesätoimittaja

Joensuun seudun Leader -yhdistys

maakaista-logo-musta.svg

Hae rahoitusta

Tarinat ja tapahtumat

Yhteystiedot